Dziś pracujemy w godzinach 8:00 - 16:00 +48 784 450 798 biuro@roco-fashion.pl Darmowa dostawa dla zamówień powyżej 1000 PLN netto

Jak otworzyć sklep z odzieżą?

Wyposażenie sklepu odzieżowego

Butik z odzieżą – stacjonarnie i online

Prowadzenie własnego sklepu odzieżowego nie wymaga żadnych specjalnych uprawnień. Trzeba mieć jedynie dużo chęci, samoorganizacji oraz zmysłu estetycznego. Każdy, kto jest zainteresowany założeniem własnego biznesu, bez przeszkód może rozpocząć taką działalność.

Sprzedaż odzieży możesz prowadzić zarówno stacjonarnie jak i internetowo. Do sprzedaży stacjonarnej potrzebujesz lokalu w dobrej lokalizacji. Sprzedaż internetową możesz rozpocząć na platformach typu Allegro czy Ebay lub we własnym sklepie internetowym. Ta ostatnia opcja wymaga nieco pracy, jednak własny biznes online to dziś niemal podstawa.

Stacjonarny butik odzieżowy

Jak otworzyć stacjonarny butik odzieżowy?

Zacznij od miejsca w dobrej lokalizacji. Poszukaj czy w Twojej miejscowości są centra handlowe, które dysponują wolnymi lokalami do wynajęcia. Mogą być to galerie handlowe lub spożywcze hipermarkety z dodatkowym pasażem handlowym lub mniejsze centra handlowe z samodzielnymi butikami do wynajęcia.

Jeśli to będzie galeria handlowa to świetnie, masz niemal zagwarantowany „ruch” w sklepie a wielkość sprzedaży zależeć będzie od Twoich umiejętności sprzedażowych i doświadczenia w zarządzaniu sprzedażą. Pamiętaj jednak, że galerie handlowe zwykle pobierają wysokie opłaty jakie jak czynsz i opłaty za media a często też prowizję od sprzedaży oraz opłaty marketingowe.

Wyposażenie butiku odzieżowego – co jest potrzebne

Co będzie Ci potrzebne jako wyposażenie sklepu odzieżowego? Dobra aranżacja butiku odzieżowego to podstawa. Rozrysuj sobie wcześniej plan salonu z wymiarami ścian i oznacz gdzie będą stały poszczególne elementy wyposażenia. Oznacz miejsce na ladę sklepową z kasą, regały lub stojaki na odzież, stoły ekspozycyjne i regały, ekspozytory na dodatki i akcesoria. Zaplanuj też miejsce na przebieralnię oraz ścianę z lustrem a także narysuj wygląd witryny z manekinami.

Zastanów się jak będziesz prezentować odzież, jakie wybierzesz kolory pomieszczenia, jakie meble oraz manekiny. W jakim stylu będzie butik i jak dużo odzieży chcesz zaprezentować. Przygotuj też miejsce na podręczny magazynek, gdzie będziesz rozpakowywać odzież i prasować przed wystawieniem jej w salonie.

Towar do butiku odzieżowego

Zakup towaru do butiku odzieżowego – czy konieczny?

Jeśli planujesz otwarcie sklepu odzieżowego to zakup towaru na stan będzie konieczny. Zastanów się jaki asortyment chcesz prowadzić. Do wyboru masz bluzki damskie, spodnie, marynarkisukienki czy body. Wybierz też dostawcę dodatków takich jak torebki, apaszki czy biżuteria, dzięki czemu Twoje propozycje stylizacji będą wyglądały ciekawie i kompletnie.

Sprawdź czy potencjalna hurtownia wymaga od ciebie zakupu całej rozmiarówki w kolekcji – Roco tego nie wymaga, możesz zamawiać dowolne rozmiary, dopasowując swoją ofertę do wybranej grupy odbiorców. Sprawdź jak wygląda nasza współpraca hurtowa.

Jeśli chcesz prowadzić sklep odzieżowy online to z Roco Fashion masz możliwość realizacji zamówień w formie dropshippingu. Nie musisz zamawiać towaru na stan. Złóż tylko zamówienie a my zrealizujemy je bezpośrednio do Twojego klienta. Dropshipping z nami to czysta przyjemność!

Otworzenie sklepu odzieżowego

Jak otworzyć sklep z odzieżą – formalności

Jeśli chcesz mieć własny butik z odzieżą możesz zacząć na dwa sposoby: zarejestrować działalność gospodarczą w dowolnej formie (np. jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna czy spółka z o.o.) lub rozpocząć zarobkową działalność nierejestrową. Ta druga forma to taka „firma na próbę”, która jest opisana i usankcjonowana przez urząd skarbowy. Ważne aby w czasie jej prowadzenia nie przekraczać w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Po tym czasie działalność trzeba będzie zarejestrować.

Sprzedaż odzieży konsumentom wiąże się jednak z koniecznością zakupu kasy fiskalnej online, czyli takiej, która będzie wysyłać informacje do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Dodatkowo będzie też potrzeby terminal płatniczy, gdyż przyjmowanie płatności w formie bezgotówkowej to w dzisiejszych czasach nie tylko podstawa, ale i obowiązek.

Na zakup kasy fiskalnej można dostać dofinansowanie, podobnie jak na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Sprawdź w swoim urzędzie pracy jakie formalności musisz spełnić, aby otrzymać takie środki.

Rejestracja działalności i właściwe PKD dla sprzedaży odzieży

Przed rejestracją powinieneś przygotować klika kluczowych kwestii takich jak: wybór formy opodatkowania, wybór formy ubezpieczenia oraz numery PKD. Dwie pierwsze kwestie rodzą najwięcej wątpliwości i trudności początkującym przedsiębiorcom.

Jeśli zakładasz działalność masz do wyboru takie formy jak skala podatkowa czyli rozliczanie się na zasadach ogólnych, co przypomina formę rozliczenia jak w przypadku umowy o pracę. Masz tam dwa progi podatkowe. Kolejne formy to podatek linkowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Jeśli nie jesteś pewien co wybrać skonsultuj się z księgowym, który pomoże podjąć właściwą decyzję.

Składki ZUS, które będziesz zobowiązany opłacać są znacznie niższe na starcie. Możesz skorzystać z wielu różnych ulg o które dopytaj w swoim oddziale ZUS lub na ich stronie internetowej, gdzie są one przystępnie opisane.

Sklep odzieżowy – czy trzeba być VAT-owcem?

W przypadku sklepów odzieżowych istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT, ponieważ sklepy odzieżowe świadczą sprzedaż przede wszystkim na rzecz osób prywatnych, które nie są podatnikami VAT. Zwolnienie obejmuje do wysokości200 000 zł rocznych obrotów. Przekroczenie tego limitu wiązać się będzie z koniecznością zarejestrowania działalności do VAT. 

Na starcie będziesz zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji VAT-R, zarówno jeżeli chce skorzystać ze zwolnienia oraz jeżeli ma zamiar prowadzić działalność jako czynny podatnik z VAT.

Butik odzieżowy - inspiracje

Zakładanie butiku odzieżowego – inspiracje

Jeśli nie masz pomysłu jak zaaranżować swój butik sprawdź konkurencję. Wybierz się do lokalnych butików i zobacz, jak robią to inni. Sprawdź co ci się podoba a czego Ci brakuje. Odwiedź też galerie handlowe i zainspiruj się topowymi markami. Przekonaj się czym przyciągają klienta i czym się wyróżniają. Ucz się od lepszych i bardziej doświadczonych. Życzymy powodzenia!

Powiązane posty